Ви зараз тут: Головна > Обряди та звичаї > Народження дитини > Хрещення
 

Опитування

Як часто Ви відвідуєте нашу бібліотеку!
 

СтатистикаХрещення Друк e-mail
Написав(ла) Адміністратор   
Вівторок, 29 травня 2012, 08:53

До нашого часу дійшли переконання, що новонароджену дитину , особливо кволу, потрібно якнайшвидше охрестити. Хрещення, вважають, охороняє від усього злого.

У нашому селі обирають, здебільшого, одну пару кумів. Кумів батьки обирають із родичів або друзів. Відмова від кумівства вважається за гріх. Коли діти у сім’ї «не ведуться», то просять «стрітних» кумів. Виходять на вулицю зранку до сходу сонця  і, кого зустрінуть першими, ті і будуть кумом та кумою. Хресні батьки  мають бути чесними, безкорисними, порадниками та помічниками у вихованні дитини.

Хоч діти народжуються у лікарнях, але все одно у селі зберігся звичай обирати бабку. Їй належить головна роль у виконанні більшості обрядів, пов’язаних із появою дитини. Просити її ідуть із хлібом.

Бабка купає дитину, коли мають нести до хреста, переодягає у все нове маля і разом із кумами несе дитину у церкву, де батюшка здійснює обряд хрещення.

Бабка та куми приходять у хату новонародженого із хлібом. Кума ще несе шматок тканини ( колись несли полотно), його називають «плащик». Дитину тримає кума на плащику, стоячи по праву сторону від кума. Цю тканину обов’язково треба використати для дитини, наприклад з неї пошити пелюшки.  Кум несе гроші, щоб заплатити за хрещення.

altУ церкві вони називають дитину по імені, після чого батюшка здійснює обряд хрещення.

У храмі всі зупиняються перед тетраподом (аналоєм), на якому стоїть хрест і горять дві свічки. Священик намазує дитину так званим «єлеєм оглашенних», роблячи хрестик на чолі, грудях, плечах, руках (долонях обох рук), і підошвах ніг, вухах і водночас читаючи відповідну молитву. Єлей – символ Божої ласки, що скріпляє душу і тіло дитини. Священик здійснює святу тайну хрещення тричі, поливаючи голову дитини і промовляючи при тому: «Охрищається раб Божий (раба Божа)( називається ім’я) во ім’я Отця і сина, і святого Духа. Амінь.» Священик вішає на шию дитини хрестик.

З тієї хвилини дитину вважають хрещеною, й у знак чистоти і невинності душі дитини священик покриває її «плащиком», дає в руки кумам по запаленій свічці і нагадує їм, що вони відповідають за християнське виховання хрещеної дитини.

Коли дитину приносять додому, бабка чи куми віддають її батькам, промовляючи: «Хай Бог годує і долю готує. Як куми поднесли под хрест, щоб дружки подвели под венец».

Нести дитину  в хату потрібно швидко, щоб дитина скоріше пішла ногами. А ще дівчинку цілують хлопці і чоловіки, а хлопчика – дівчатка і жінки, щоб їх любили хлопці та дівчата. Після хрещення куми, бабка, рідні збиралися за святковий стіл. Всі зичили дитині щастя, здоров’я.

 Коли в дитини відпадає пупок, батьки ховають його до того часу, коли дитина підросте. Коли ж вона йде до школи, пупок розв’язують, щоб дитина була розумною.

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити