Ви зараз тут: Головна > Обряди та звичаї > Звідки, ти Кусте? > Сварицевицький «Куст» та його «побратими»
 

Опитування

Як часто Ви відвідуєте нашу бібліотеку!
 

СтатистикаСварицевицький «Куст» та його «побратими» Друк e-mail
Написав(ла) Адміністратор   
П'ятниця, 25 травня 2012, 15:16

Довгий час існувала думка про збереження цього обряду лише в одному - єдиному селі Сварицевичах Дубровицького району, Рівненської області, але слід сказати , що це не так.

Безумовно , обряд " Водіння Куста " найбільш повно зберігся саме в нашому селі , але дослідникові Віктору Ковальчуку вдалося зафіксувати кусюві пісні і в селах Тванчині та Старі Коні, Зарічненського району, Рівненської області.

Як пише В. Ковальчук у своїй статті " Обряд " Водіння Куста " . що і користь , ймовірно , більш широкої географії цього обряду вказує і розповів старожила із села Хоцунь Любешівського району Волинської області Івана . Корця, 1911 року народження.

...На Трицю в нас робеле " Куста " .Дівчата спивали. Роблять того
"Куста»      з кльона чи з ясеня . Йдуть по селі й співають :
'Триця , Триця , дай холодная роса ,щоб не ходила моя мила боса».

І цілковитою несподіванкою було виконання обряду «Зелені свята» учасниками фольклорного ансамблю з села Широка Гребля, Козятинського району, Віницької області. Безумовно , що подільський Куст відрізняється від полійського, як текстами, мелодикою пісень , так і іншими елементами обрядодійства, але є і те , що їх  об’єднує – нарядження дівчини – символа, обожнювання природи, побажання господарям, тощо.

Полтавський варіант «Водити тополю», як чернігівський – «Водити Вербу»  досить близький до полійського «Водити Куста». Останній, до речі, зберігся в повному варіанті тільки в селі Сварицевичі на Рівненщині.

Відомо й те, що пам’ятають Куста і в Білорусії, зокрема в Пінському районі, Брестської області.

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити