Ви зараз тут: Головна > Обряди та звичаї > Звідки, ти Кусте? > Нявська неділя
 

Опитування

Як часто Ви відвідуєте нашу бібліотеку!
 

СтатистикаНявська неділя Друк e-mail
Написав(ла) Адміністратор   
П'ятниця, 25 травня 2012, 15:15

Русалії, Русалчин великдень, Нявська неділя. їх відзначають у перший четвер після Трійці. У давнину це було вельми поетичне дійство, яке безпосередньо пов'язане з дохристиянським віруванням. У народі жило безліч легенд і повір'їв про реальне існування русалок та мавок. Відмінність між першими і другими та, що русалки начебто живуть у воді, а мавки — лише в лісі або полі; крім того, існують і потерчата, лоскопухи та урдалки^На Житомирщині русалок ще називали «золотими попами».

|3а народною уявою, русалки-мавки ззовні вельми красиві, в них неодмінно має бути розпущене волосся й тонкий стан. Ними стають лише ті дівчата, котрі померли на Зелену неділю, а також небіжчиці, яких не встигли охрестити, і незаконно-роджениці та утоплениці.

Вважається, що у четвер (до речі, в цей день поминали лише самогубців) русалки вилазять з води, щоб відсвяткувати «Русалчин великдень». Тому намагалися не пускати молодь, особливо дітей, у ліс, луки та поля, купатися в річці, бо «ло-скотавка утопе». Ображені своєю долею, русалки начебто можуть залоскотати до смерті будь-кого, а особливо дітей та молодь. Щоб уберегтись од них, необхідно тримати при собі пучечок полину, якого вони найбільше бояться. До речі, на Трійцю полином убезпечували оселі, щоб до хати не залізла русалка,— клали його на підвіконня та біля дверей як своєрідний оберіг.

Зустрівши людину в полі, як переповідають численні легенди, русалки обов'язково запитають:

— Що тобі лучче — полин чи м'ята?
Якщо відповісти — «полин», то вони відкажуть:
— Іди в долинь!
А коли — «м'ята», то накинуться гуртом і почнуть лоскотати, приказуючи, доки людина не вмре:
— Тут тобі й хата!

Тому деінде Русалчин день називали ще «мертвецьким Великоднем».

На своєму великодному святі «нечестивці» буцімто люблять гойдатися на деревах, а тому в деяких селах спеціально, зв'язували дві берези, аби забавити русалок, щоб вони не зачіпали людей. Крім того, дівчата випікали спеціальні коржики і несли їх, під супровід пісні, в поле для нявок; батьки плели віночки, відносили їх на могилки самогубців і клали навхрест.

Цього дня намагалися не полоти буряків (бо будуть гіркими) та картоплю (щоб не точили черви), а також нічого не садили, бо «все, посіяне на Русалчин день, висохне».

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити