Ви зараз тут: Головна > Обряди та звичаї > Звідки, ти Кусте? > Традиція – це не збереження попелу, це розпалювання вогню…
 

Опитування

Як часто Ви відвідуєте нашу бібліотеку!
 

СтатистикаТрадиція – це не збереження попелу, це розпалювання вогню… Друк e-mail
Написав(ла) Бібліотекар   
П'ятниця, 05 червня 2020, 13:52

7 червня усі православні християни будуть відзначати свято  Трійці.

На протязі багатьох років  на зелені свята у Сварицевичах  проходили періодично обласні або районні фестивалі Народного мистецтва «Водіння Куста в селі Сварицевичі». Нажаль введений карантин  вніс свої корективи у цьогорічне  проведення фестивалю. Та, щоб не розірвалася нитка збереження традиції  бібліотекарі Сварицевицької публічно- шкільної бібліотеки  хочуть нагадати, що Традиція обряду  «Водіння Куста» у селі Сварицевичі  Дубровицького  району Рівненської області  у 2018 році внесено до Національного переліку елементів Нематеріальної Культурної Спадщини України.       В фонді бібліотеки є книга « Елементи Нематеріальної Культурної Спадщини України». Значення нематеріальної культурної спадщини було визнане ЮНЕСКО, яка в 2003 році ухвалила Конвенцію про охорону цієї спадщини, розвиваючи її когерентне визначення, а саме: “нематеріальна  культурна  спадщина”  означає   ті звичаї,  форми  показу  та вираження,  знання та навички,  а також пов’язані з ними  інструменти,  предмети,  артефакти  й  культурні простори,  які  визнані  спільнотами,  групами й у деяких випадках окремим  особами  як  частина  їхньої  культурної   спадщини. Нематеріальна культурна спадщина може мати ще одну назву – «Жива традиція». У Національний  перелік  внесено 14 елементів Нематеріальної Культурної спадщини.(див. книгу «Елементи Нематеріальної Культурної Спадщини України»)

ØТрадиції Косівської мальованої кераміки,

ØКролевецьке переборне ткацтво,

ØОпішнянська кераміка,

ØПетриківський розпис – українське декоративно-орнаментальнемалярство ХІХ – ХХІ ст.,

ØКозацькі пісні Дніпропетровщини,

ØПісенна традиція села Лука Києво-Святошинського району Київської області,

ØТехнологія виконання вишивки «білим по білому» селища Решетилівка Решетилівського району Полтавської області,

ØТрадиції рослинного килимарства селища Решетилівка Решетилівського району Полтавської області,

ØОрьнек  – кримсько-татарський орнамент та знання про нього.

ØТрадиції орнаментального розпису Бубнівської керіаміки,

ØБортництво,

ØТрадиція гуцульської писанки,

ØТрадиція приготування ет аяклак (караїмський пиріжок з м’ясом). Досвід караїмів Мелітополя,

ØТрадиція обряду «Водіння Куста» у селі Сварицевичі  Дубровицького району Рівненської області.

  Попри різноманітні історичні, соціально – політичні та релігійні лихоліття обряд  «Водіння Куста» зберігся до нашого часу, за висновками Експертної ради при Міністерстві культури України,  повністю відтворюється в селі Сварицевичі Дубровицького району Рівненської області. Історія обряду «Водіння Куста» сягає дохристиянських часів. Дійство приурочене до літнього сонцестояння. Головний святковий об’єкт – Куст (вбрана у гілля молода дівчина). Обряд проводять лише жінки та дівчата на 50-й день після Великодня на свято Трійці, триває він три дні. Збираються в лiсi й вбирають (клечають) найвродливiшу дівчину. За крайку (пояс) затикають гілля дерев, лепеху, а на голову одягають пишний вінок, сплетений з кленового листя та квітів. Кустовий гурт обходить оселі, співаючи величальні кустові пісні, а наприкінці виголошує побажання: «Вийди, господаре, з нового покоя. Винесь Кусту хоч да пувзолотого», «Дай Боже загод дождати і куста співати». Господарі віддаровували смачним доморобним печивом чи   грішми.  В цей день усі обійстя у Сварицевичах, паркани і криниці рясно прикрашені клечанням. Робиться це напередодні — у суботу дівчата й молодиці ще до схід сонця йдуть на луки і рвуть запашне зілля: материнку, чебрець, полин, лепеху. Ним прикрашають домівку: стіни, лавки, вікна, образи, а лепехою засипають усі стежки у дворі. Чоловіки ж босоніж ідуть до лісу (щоб дерево не всохло), аби запастися гілками клена, берези, липи і «клечають» ними обійстя — ворота, тини, хлів, стріхи хат.     Громада села на протязі останніх десятиліть належним чином вивчає, старанно зберігає свої самобутні обряди та звичаї, для   передачі нашим нащадкам, не згубивши жодної перлинки. За допомогою польового методу досліджували побутування обряду працівники закладів культури та учнівські і педагогічний колективи  школи.В процесі підбору матеріалу використовували спогади літніхлюдей, з їх уст записані обрядові кустівські пісні, проводились фото та відео фіксації. Вагомий внесок  у збереженні, відродженні та популяризації  автентичних традицій, звичаїв, обрядів, аматорського мистецтва, внесли члени громади села Сварицевичі – народний аматорський родинний колектив сім’ї  Чудіновичів, який зберігає, популяризує і передає теперішньому поколінню обряд «Водіння Куста» .Обряд «Водіння куста» споконвічна традиція сварицевичан, у нього немає автора, нема початку і, сподіваємось, не  буде кінця.

Останнє оновлення на П'ятниця, 05 червня 2020, 14:09
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити