Ви зараз тут: Головна > Історія рідного краю > Литовська доба
 

Опитування

Як часто Ви відвідуєте нашу бібліотеку!
 

СтатистикаЛитовська доба Друк e-mail
Написав(ла) Адміністратор   
П'ятниця, 25 травня 2012, 10:42

В 1321  році литовський князь Гедимін  заволодів Волинню і приєднав її до  Литви. У Дубровицю  явились князі  Ольшанські,  або Гольшанські. Є припущення, що вони були потомками  Семеона князя полоцького, родичами великого князя  литовського Вітовта.

Як видно із матеріалів князів  Гольшанських, які зберігаються  у  Дерманському монастері, рід цих князів був досить чисельним.  Багато з них просунулись на службі святій  церкві  в сан священиків і ченців. Ієреї з князів Гольшанських -  Іоан,  Арсеній,  Стефан, Даніїл, Афанасій…У Дубровиці зараз святкується  19 липня -  день Святої  діви  Іулянії,  яка жила в І чверті  ХVI ст.  ЇЇ батько, князь  Юрій Дубровицький- Гольшанський, був  одним з благодійників  Києво-Печерської лаври.  Праведна  діва померла на 16 році свого життя.  Мощі її зараз почивають у Ближніх печерах Свято-Успенської Києво-Печерської  лаври.

В I пол. XV ст. князі Ольшанські  розділились на дві гілки,  при чому ті,  які отримали Дубровицю, стали називатись Ольшанські на Дубровиці,  або Дубровицькі.

Із дубровицьких князів особливо відомий князь Іван, який був  з  1542 року  Київським воєводою, а з 1544 року  воєводою Троїцьким.  Він в 1530 році розбив татар.

Серед представників останнього покоління  Ольшансьих – Дубровицьких відома нам  княжна Анастасія, котра лишила після себе значний і помітний слід у вітчизняній  культурі.

Анастасія Юріївна Гольшанська вийшла заміж  за Кузьму Івановича Заславського (виходець з роду Острозьких). У  1556 князь Заславський помирає і княжна стає ігуменею Свято – Троїцького монастиря в Заславлі ( Ізяслав). Будучи ігуменею, княжна Анастасія,  всупереч релігійним канонам, благословила переклад Євангліє на  стару українську   мову, мову,  зрозумілу  людям, проте якою не могло вестися  богослужіння і назва йому - „Пересопницьке  євангліє”.

„Пересопницьке  євангліє” – це той вододіл,  за яким по один бік стоять традиційні середньовічні цінності,  по другий -  нові естетичні ідеали  з концентрацією уваги на людській особистості.

Треба нагадати, що на цій святині присягають вірності народові Президенти суверенної Української держави, святині, коріння і витоки якої – Дубровиця.

Перші відомості про село Сварицевичі

Перша письмова згадка  про  Сварицевичі відноситься  1450 року, коли  королева Польсько –Литовської держави Бона надає привілеї дворянам Полюховичам. Відомо, що поселенці займались сільським господарством, сплавом лісу по річці Стублі, рибальством , мисливством і бортництвом.

У Київському архіві зберіглися відомості про тяжбу  княгині Марії Пінської з князем Іваном Юрійовичем Дубровицьким. Цю справу розглядали Івашко Ходкевич,  маршалок  королівський і намісник   Вітебський, а також  Ян Кучукович, маршалок королівський і Лідський, Мишко Вештортович,  намісник Слонимський.  Вони оглянули межу між  Дубровицькими і Пінськими  землями. Межа проходила через  Сварицевичі. І цей документ був написаний в селі  Сварицевичі 29 травня 1473 році. В документі згадуються бортні дерева і орні  землі. Тут  зазначено, що  мисливством на  цій території не мають права займатись ні княгиня Марія Пінська, ні князь Іван Юрійович Дубровицький. Мисливство, „лови” – це привілей короля. А хто хоче займатись мисливством, той повинен сплатити в казну 300 рублів.

Зберігся дарчий лист пінського старости Іванові Занковичу на землю Казановську  і половину землі в Сварицевичах. Цей документ був написаний у Пінську  16 квітня 1531р.

В ньому зазначено, що Іван Михайлович, староста Пінський, Кобринський, Клецький і Городецький, державця Селецький, за наказом великої княгині Бони, дав уродженцю Пінська Івану Занковичу землі в селі Погост (Зарічне) на ім’я Казановську, а в Сварицевичах -  половину землі на ім’я „Невъровецину”. Землі надаються з бортним деревом, рибною ловлею, сіножатями – з усім тим, що вони мають там.

За цей дар, наданий йому, його дітям і дружині, вони повинні нести службу „земську” з волі і ласки королівської її милості великої княгині Бони.

23 грудня 1557року в Пйотркові на сеймі, за наказом короля Жигилинта Августа, послано і відправлено Григорія Богдановича Воловича до Великого Князівства Литовського. Йому наказано оглянути ліси і звірині переходи та зробити їх опис, щоб побудувати двори до приїзду короля на мисливство в тих лісах.

Ревізія лісів – „пущ” і переходів звіриних у Князівстві Литовському в воєводствах Христоболоцькому і Зарічненському повіту Пінського складена була старостою Григорієм Богдановичем Воловичем в 1559році, до нього додавалася друга актова книжка, де були зазначені грамоти і привілеї, які надавалися дворянам і священикам Пінського повіту.  Складена вона була в 1554 році. 

В цьому документі значна увага приділяється с. Морочне і с.Серники, де згадуються Полюховичі, які звільняються від податків і „тяглової” служби, мають  відбувати тільки військову службу. Це прізвище в нашій місцевості (вперше згадується у 1450 році) досить поширене.  Більша частина мешканців сучасного с. Серники мають прізвище Полюхович. Ці документи були перевидані Віленською Археологічною комісією в 1867 році в місті Вільно.

З вище згаданих документів можна зробити висновок, що на середину XVIст. наша місцевість була добре заселена. Славилась своїми лісами і мисливськими перегонами. Правда, займатись мисливством була привілегія  короля, а хто хотів отримати грамоту і дозвіл на вхід до лісу, той мав заплатити. А ще наш край славився бортництвом. Борті землі і бортні дерева згадуються у майже всіх тогочасних відомостях.

Сварицевичі на карті

Карта складена Олександром Грушевським на основі „ Писцовой книги”  сер. XVI ст. На карті зображено населені пункти, які знаходились в басейні  річки Прип’ять, та її приток. Річки в той час були основними транспортними  артеріями.

 

                                                                                                               Автор  Полєшко  Ольга Іванівна

Останнє оновлення на Четвер, 19 січня 2017, 15:57
 

Коментарі  

 
0 #1 profile9687 02.11.2018 13:57
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

http://socialize.zervas-art.com/images/photos/698/22/d2aa93f72b685b7f3967e237.jpg
Цитувати
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити