Ви зараз тут: Головна > Історія рідного краю > "Полоскозуб" у Сварицевичах
 

Опитування

Як часто Ви відвідуєте нашу бібліотеку!
 

Статистика"Полоскозуб" у Сварицевичах Друк e-mail
Написав(ла) Бібліотекар   
Середа, 17 березня 2021, 16:27

Пол    Проєкт "Сварицевичі вражають"

             Де Масниця, де Запусти, де Колодій чи Бабське свято ,  а в Сварицевичах «Полоскозуб

Полоскозуб – це своєрідний обряд, який знаменує початок Великоднього посту. Цей обряд народився і побутує тільки у  селі Сварицевичі і є самобутнім елементом святкових обрядодійств сварицевичан. Шкода, що в жодній етнографічній літературі не можна зустріти його опису. Старожили зазначають,  що “...обрад  Полоскозуб  не має сталої дати, в основному він припадає на 6 чи 7 неділю посля Роздва – наконці лютого або і в березні…”. “До гетого дньи ще їдять скромнину, а вже в гетой день полощуть зуби од всякої скромнини, бо почавса Виликодний піст”. В наш час його здебільшого святкують у неділю на передодні  Великого посту. На таке святкування вплинув час і церковні канони. Зранку на Полоскозуба в багатьох сварицевицьких домівках йде приготування до зустрічі “онуків”. Це клопочуться  у своїй господі “бабка” з “дідком”. Центральною особою цього свята є «бабка», яку брала подружня пара при народжені дитини, які після цього нарікалися «внучками». Невідомо з якого часу виник у Сварицевичах звичай брати званих “бабку” з “дідком” при народженні дитини у молодої пари. Напевно, це ведеться ще з тих часів, коли в селі роди приймала одна жінка, яку називали “баба-повитуха”.  

“Повитухію у нас була баба Ониська, то всі, у кого вона приймала роди, брали її за “бабку”, а таких “внучків” у її було більше за сотню”, - пригадує сварицевичанка похилого віку. Згодом у селі зникає таке звання як “баба-повитуха”. “Гето сталося  десь пірід войною, коли до нас прийшла совецка власть”, - пригадують місцеві жителі. Тому молоді пари, наслідуючи старий звичай, обирають собі  звану “бабку”, у якої обов’язково мав бути чоловік – “дідко”. “Кедися як прийдемо до “бабки” і “дідка” всьою своою сімйою, то пригощала нас “бабка” не так як типер – на столі все не посне, а варениками з капустию, які ми вмочали у  олію з конопель, борщом з козляків (грибів) і горіхів,– все посне, бо вже ж почавса Виликий піст”.  До “бабки” з “дідком” сім’я несла дві хлібини, вмотані у білий рушник, а назад “бабка” обдаровувала червоною крайкою (вузький пояс) старшого онука, шматком полотна його жінку, а дітлахів – яблуками, варениками, “семнюхами” тощо. “Гето вже зара понавучвалиса дарити дорогі подарки, кедись жили бідно, то і одарвали скромно”, - розповідають старожили. Ще і досі на перший день Великоднього посту – на “Полоскозуб” – у Сварицевичах несуть хліб або, як кажуть тут, пироги та подарунки до “бабки” з “дідком” і прислужилася назва цьому обрядодійсту «носити полоскозуб». З часом цей обряд став своєрідним родинним святом, бо крім “внучків”, які приносять пироги, приходять також і діти, та близькі родичі “бабки” з “дідком”.  «Бабка» в свою чергу обдаровувала гостинцями «внучків» та гарно пригощала. На «полоскозуба» в «бабки» їли, пили, гуляли, співали пісні, приказуючи «полощіть добре зуби від скоромної їж, бо завтра вже піст». Носили «полоскокозуба» до тих пір, поки «внучка» сама не стане «бабкою». Але «бабка» була «бабкою» не тільки в день «полоскозуба». «Внучки» її поважали завжди.  Проте відвідуванням званих родичів не закінчувався день для сварицевичанок. “Бало вийдуть на сило под вечор молодици, побіруца за руки і становляца ключом, -  свідчать сварицевичанки, - і пошли співаючи: 

Весна-красна, що ти нам принесла
Старим бабкам да по станочку
А молодичкам да по клубочку,
А дивочкам да по віночку,
А хлопчикам да по кійочку.
Кийом будуть бити да зиму гонити,
Будуть співати, зиму проганяти:
«Іди, зима, да до Бучина,
Бо вже ти нам надокучила.
Іди, зима, да до Століна,
Вже ти нам надостоїла.
Іди, зима, да под піч, под піч,
А литийко да на покуттє».
 
 
Сварицевицька народна пісня присвячена для «бабки»
У неділеньку поранесенько
 Ішов внученько по бабусеньку
А бабусенька схвилювалася 
Да й скоресенько забиралася
А бабусенька йде , як голубка, гуде,
Да й Бога просить:
Ой визволь Боже да дві душеньки:
І старесеньку , і малесеньку
Мою внученьку молодесеньку.
Так починався новий етап у житті кожного селянина, оскільки вже наблизилася весна, тому прийшла черга заспівати веснянок, що прославляли її прихід .
Спогади записано бібліотекарями Сварицевицької  ПШБ ЦБС Дубровицької міської ради Оленою Корейчук та Іриною Холодько  з вуст старожилів села Сварицевичі: Грицюк М. О., 1940 р.н., Чудінович М. М.,1928 р.н, Кузло Н. А.,1935 р.н. 
 
 
 
 
 
Останнє оновлення на Середа, 17 березня 2021, 16:45
 

Коментарі  

 
0 #5 Jeraldpek 07.08.2022 05:12
Брат замминистра инфраструктуры Украины Мустафы Найема — Маси Найем подорвался, вероятнее всего, на украинской мине.
Об этом он сам рассказал в первом после ранения интервью, передает Telegram-канал «Политика Страны».
Проститутки метро Маяковская: https://publichome-1.org/catalog/mayakovskaya
Цитувати
 
 
0 #4 Melanialzjq 18.06.2022 01:33
Добрый день уважаемые!

Предлагаем Вашему вниманию замечательный сайт https://ruposters.ru/

Из последних новостей шоу бизнеса узнал, что:Знаменитост и из России Лобода и Константин Меладзе поселились в Латвии, а детей пристроили в элитные школы.

А певец Николай Басков впервые высказался по политической теме, осудив бежавших звезд из России.

Рэпер Тимати посетил военный госпиталь, и привез около полусотни средств реабилитации для раненных военнослужащих, чтобы те быстрее возвращались к обычной жизни.

Увидимся!
Цитувати
 
 
0 #3 Samuelbmk 05.06.2022 12:34
Привет уважаемые!
Есть такой замечательный сайт https://author24.online/
Сервис помощи студентам. Заказать дипломную работу, курсовую, реферат или любую другую работу можно здесь. Гарантируем высокое качество и любые проверки на антиплагиат.
Автор 24 ру
Цитувати
 
 
0 #2 Samueltfg 05.06.2022 01:46
Приветствую Вас уважаемые!
Есть такой интересный сайт https://author24.online/
Сервис помощи студентам. Заказать дипломную работу, курсовую, реферат или любую другую работу можно здесь. Гарантируем высокое качество и любые проверки на антиплагиат.
Сайт автор 24
Цитувати
 
 
0 #1 Idnzbcshkc 22.05.2022 12:16
Выплата 94 628 р
Подробнее: https://forms.yandex.ru/u/AAAAAsvar.dubrlibr.rv.uaBBBBB/success/
Цитувати
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити